Vücudumuzda özelliklede yüzümüzde çeşitli sebeplerle ve etkenlerle farklı tipte cilt lekeleri oluşabilir. Kozmetik ürünler, gebelik, bazı ilaçlar, aşırı güneşe maruz kalma, solaryum, bazı hormonal hastalıklar ve genetik faktörlere bağlı yüzde lekeler yoğun olarak görülmektedir.

Melanin cildimize rengini veren pigment maddesidir Melaninin yüksek miktarlarda belli bölgelerde toplanması bu lekelerin oluşmasına neden olur.

Normal cilt renginden daha koyu ve belirgin şekilde oluşan bu cilt lekeleri yaşamımızı tehdit etmemekle birlikte bir takım estetik kozmetik problemlere sebep olmaktadır. Bu yüzden cilt lekelerinin tedavi edilmesi gerekmektedir.

Leke Tedavisinde Neler Kullanılır?
⦁ Lazer tedavileri ( Q-Switched Lazerler, Fraksiyonel Lazerler, IPL)
⦁ Kimyasal Peeling
⦁ Leke Kremleri
⦁ Cilt yenileme yöntemleri (PRP, mezoterapi, dermapen, dermaroller)
⦁ Vb. tedavi yöntemleri leke tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır

“Günümüzde en başarılı leke tedavisi Q Switched Nd Yag lazer ile yapılmaktadır.”

Hastanın isteğine ve lekenin durumuna göre lazer tedavisi, mezoterapi ve kimyasal peeling işlemleri vb. kombine olarak uygulanabilir.
Q Switched Nd Yag Lazerle leke tedavisi uygulanması esnasında lazer enerjisi, yoğun bir şekilde melanin içeren hücreler tarafından emilir ve hücrede harabiyet meydana gelir, diğer normal cilt renginde olan hücreleri hemen hemen hiç etkilenmez. Ağrılı bir yöntem değildir dolayısıyla lazerle leke tedavilerinde genellikle herhangi bir ön hazırlığa ihtiyaç yoktur.

Lazerle Leke Tedavisi Kaç Seans Yapılır?

Çok farklı yapıda, özelliklerde, derinlikte ve koyulukta cilt lekeleri ve pigmentasyon bozuklukları mevcuttur. Leke tedavisinde önemli olan renk değişikliğine sebep hücrelerin ciltteki derinliğidir. Ayrıca insanların vücut yapısı, iyileşme özelliği, dolayısıyla lazerle leke tedavisinden sonra lekeleri ciltlerinin temizleme yeteneklerinin farklı olması dolayısıyla, lazerle leke tedavisi yapılacak hastaya kaç seansta tedavinin biteceği tam olarak söylenemeyebilir, ortalama rakamlar ve süreler verilir. Tedavi kişiye ve lekenin özelliğine göre planlanır.

Çiller ve kahverengi yaşlılık lekeleri genelde başarılı bir şekilde tedavi edilirken, daha derin lekeler ve komplike lezyonlar tedaviye dirençli olabilmektedir. Yaygın güneş lekesi ve yaşlılık lekeleri % 60 – % 80 oranında tek seanstan sonra kaybolurlar. Bazı güneş ve çil lekeleri için ikinci veya üçüncü seanslar gerekli olabilmektedir. Bazı lekeler oldukça dirençlidir ve tamamen kaybolmayabilir. Yine de lazerle leke tedavisi uygulamasından sonra renkleri önemli oranda açılır.

Melasma; çoğu zaman hastaların güneş lekesi sandıkları ancak güneş lekesi olmayan bu grubun tedavisi 1 hafta 10 gün aralıklarla 8-10 seansa kadar uzayabilmektedir.

Whatsapp
Whatsapp
Whatsapp hattımıza bağlanıp uzmanımızdan hemen bilgi alabilirsiniz.