Logo Ricochet

Dolgu

DOLGUYüzünüzdeki Muhteşem Değişim için..

Dolgu

Yüzdeki ince kırışıklıkların giderilmesi ve yüze hacim kazandırmak amacıyla kullanılan tıbbi terimiyle Hyalüronik asit, hepimizin bildiği adıyla ise dolgu; aynı zamanda medikal estetik sektöründe de en çok baş vurulan yöntemlerden biri. Uygulanan kişiye yüz hatlarını bozmadan, doğal bir şekilde gençlik ve ışık kazandıran bu yöntem aynı zamanda derin kırışıklıkların, çökük ya da sarkık yanakların da yegane savaşçısı. Dolgu çoğunlukla Botox yöntemiyle karşılaştırılsa da aslında ikisi de birbirinden farklı teknikler. Dolgu tekniğinin kullanıldığı bölgeleri maddeleştirecek olursak; dolgu, kaşların arasındaki çukurlaşmayı düzeltir; alındaki yatay çizgileri hafifletir; dudakların biçimini düzgünleştirir ve kalınlaştırır. Bunun yanında yanakları dolgunlaştırır, elmacık kemiklerini belirginleştirir, çukurlaşan yara ve akne izlerinin derinliğini azaltır. Botox yöntemiyle arasındaki en önemli farksa dolgu mimikleri durdurmadığı için onlara bağlı kırışıklıkları düzeltmez.

Peki dolgu tekniğinide hangi maddeler kullanılıyor?

Dolgu tekniğinde en çok tercih edilen madde, alerji riskinin oldukça az olmasından dolayı hyalüronik asittir. Ayrıca hyalüronik asit kullanım kolaylığı ve geri döndürebilmesi açısından da hem biz hekimler hem de hastalar için oldukça risksiz bir madde. Hazır riskten bahsetmişken bu konuyu biraz daha açalım. Keşfedildiği günden bu yana sentetik ve yarı sentetik bir çok dolgu maddesi kullanıldı ancak yan etkilerinin fazla olması; dolgu maddesinin vücud tarafından ortadan kaldırılabilecek bir madde olması ihtiyacını doğurdu. İşte tam da burada devreye giren hyalüronik asit ve beraberinde yağ enjeksiyonları en güvenilir yol olarak dolgu uygulamalarında kullanılmaya başlandı. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli unsursa dolgu maddesinin mutlaka hyalüronik asit içerikli olması.

Kötü dolgu var mıdır?

Bu, dolgu yaptırmak isteyen veya çevresinde dolgu tekniğini yaptırmış başarısız örnekler gören pek çok hastanın aklına takılan bir soru. Yukarıda bahsettiğimiz gibi dolgu maddesinin içeriğinde hyalüronik asit bulunması, sonucun kusursuz olmasında şüphesiz başlıca etken. Zira vücudun ortadan kaldıramadığı her maddeyi, yabancı cisim olarak algılayarak reaksiyon oluşturması muhtemel. Doğal ve güzel bir görünümle sonuçlanan dolgu uygulamasının başarısı sadece kullanılan maddeye bağlı değil elbette. Burada dolgu tekniğini uygulayan hekimin de tecrübesi önemli. Doğal görüntünün dışında gerçekleştirilen her türlü suni değişim en hafif ve en profesyonel şekilde uygulanmalıdır ki, sonuç nedeni anlaşılmayan bir güzelleşme ve gençleşme sağlasın. Ayrıca dolgu yaptırmak isteyen kişinin buna gerçekten ihtiyacı olup olmadığının saptanmasına da hekim tarafından karar verilerek, hastanın ne tür beklentileri olduğu iyi anlaşılmalı.

Dolgu Nelerde Kullanılır?

– Nazolabial çizgilerin düzeltilmesi,
– Dudak çevresindeki çizgi ve kırışıklıkların giderilmesi,
– Dudakların şekillendirilmesi,
– Göz çevresi çizgi ve kırışıklıkların giderilmesi,
– Alındaki ve kaş arası çizgilerin doldurulması,
– Elmacık kemiği ve yanak bölgesinin şekillendirilmesi,
– Çene ucunun şekillendirilmesi,
– Çene ovalinin belirginleştirilmesi,
– Yüz profilini şekillendirmek için,
– Yüzdeki asimetri ve deformitelerin düzeltilmesi,
– Kaşların kaldırılması,
– Göz kapaklarının dolgunlaştırılıp şekillendirilmesi,
– Burun ucunun kaldırılması,
– Burun sırtındaki düzensizliklerin giderilmesi,
– Akne (sivilce) izlerinin düzeltilmesi.

Dolgu

Hyaluronik asit içeren dolgu maddeleri yüzdeki hacim eksikliklerini gidermede uygun durumlarda kullanılabilmektedir. Alındaki ve kaş arasındaki çökükleri, göz kapağının iç kısmındaki çukur görüntünün düzeltilmesinde, dudak kenarlarındaki çizgilerin azaltılmasında etkilidirler. Çeşitli içerikteki dolgu maddeleri değişik sürelerde etkili olmaktadırlar. Uygulama süresinin kısalığı ile kısa sürede çözüm sağlamakta etkilidirler.

 • fullslide6
  Via CLinic Kliniği
  Dudaklar, dudak üstlerindeki çizgiler, dudakları kalınlaştırmak.
  Gözlerinin altındaki torbalar, çöküklükler
  Nazolabial bölgedeki çizgiler dudak kenarlarının yanındaki çizgiler
  Burun bölgesindeki çöküklükler
  Gülümseme çizgileri, dudak çizgileri,
  kaz ayağı ve alın çizgileri gibi derin çizgileri doldurmak için
  Burun ve çene büyütme.
 • fullslide8
  Via CLinic Kliniği
  Dolgu maddeleri hyalüronik asit içerikleri ile
  kişide oluşan volüm kaybını ortadan
  kaldırarak yaşlanma belirtilerini nazik
  bir şekilde yok eder. Kırışıklıklar ve kıvrımları azaltarak
  cildin daha taze ve parlak görünmesini sağlar.