Günümüz dünyasında giderek artan yaşam beklentisi, gerek profesyonel gerekse sosyal yaşantıdaki aktif geçen sürenin uzaması bireylerin daha zinde, sağlıklı ve genç görünmek ve hissetmek arzuları üzerinde etkili olmaktadır. Doğumla birlikte başlayan yaşlanma ve yıpranma sürecini en çok yansıtan bölgelerden biri olan yüz bölgesi, gençleştirme işlemlerinin odak noktasını teşkil etmektedir.

Yüzdeki mimik kaslarının aktivitesi sonucu ortaya çıkan kırışıklıkların sayısı 20 li yaşlardan itibaren artmaya başlar ve zaman içerisinde kalıcı kırışıklılara dönerler. Özellikle alın bölgesindeki çizgiler, kaş arasındaki çizgiler, göz kenarlarında meydana gelen kazayağı denilen ince çizgiler ve boyunda yaşla beraber belirginleşen dikey çizgiler küçük dokunuşlarla düzeltilebilmektedir. Tüm dünyada bu amaçla en fazla uygulama bulan yöntem ise bir bakteri olan Clostridium Botulinum tarafından üretilen toksin- botulinum toksin tip A enjeksiyonlarıdır. Çizgiler derinleşmeden önce yapıldığında sonuç daha başarılıdır. Botoks enjeksiyonuna çizgiler ya da kırışıklıklar iyice yerleştikten ve derinleştikten sonra başlandığında, tedavinin dolgu enjeksiyonları ile desteklenmesi gerekir.

Etkisi ne zaman ortaya çıkar?

Etkisi uygulandıktan 24-72 saat sonra görülmeye başlar ve 7-14 gün içerisinde etkisi tam olarak ortaya çıkar.

Etkisi ne kadar sürer?

Botoks, kas fonksiyonlarını geçici bir süre bloke eder. Bu süreç yaklaşık 3-6 aydır ve sonrasında kas fonksiyonları geriye döner. Tekrarlanan enjeksiyonlarda toksinin etki süresi uzar ve 1 yıla kadar uzadığı görülür.

Botoks işlemi nasıl uygulanıyor?

Botoks, bir enjeksiyon işlemidir. İşlemden 20-30 dakika önce uygulama yapılacak bölge lokal anestezi kremiyle uyuşturulur. Uygulamanın yapılacağı bölgeler temizlendikten sonra, formül ince uçlu iğnelerle kas içine küçük dozlarda enjekte edilir. Tüm işlem yaklaşık 10-15 dakika sürer.

Botoks hangi sorunlarda etkili oluyor?

Mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan alın bölgesi, kaş arası, göz kenarları, üst dudaklarda meydana gelen çizgilerde, diş eti gülümsemesinde, masseter hipertrofisinde boyun bölgesinde yaşla birlikte belirginleşen dikey çizgilerde, koltuk altı, avuç içi terlemelerinde, migren ağrılarında botoks kullanılmaktadır.

Herhangi bir riski var mı?

Nadiren göz kapağı düşmesi, diplopi, asimetri, enjeksiyon alanında küçük morarmalar vb. istenmeyen etkiler görülebilir. Bu komplikasyonların hepsi geçicidir . Her kozmetik uygulamada olduğu gibi konusunda deneyimli hekimler tarafından uygulandığında bu komplikasyonlar yok denecek kadar azdır ve botoks uygulamaları son derece güvenlidir.

Whatsapp
Whatsapp
Whatsapp hattımıza bağlanıp uzmanımızdan hemen bilgi alabilirsiniz.