Akne sonrası kalan izler kişinin cilt yapısı, genetik yatkınlığı, sivilcenin şiddeti, derinin kendisini onarabilme yeteneği ile doğrudan ilişkilidir. Skarlar kalıcı olabilmekte ve akne sonrası hasta için ciddi bir estetik probleme dönmektedir. Yapılan araştırmalar akne izlerinin , sadece fiziksel değil aynı zamanda mutsuzluk, stres, kendine güvensizlik, sosyal ilişki kuramama, akademik performansın azalması gibi psikolojik sorunlara da yol açabildiğini göstermektedir. Bu yüzden akne izlerinin tedavisi çok önemlidir.

Tedavi kararının verilmesinde akne izlerinin şiddeti ile birlikte estetik görselliğin ne kadar olumsuz etkilendiği de önemlidir. Tedavi skar tipine göre planlanmalıdır. Seçilecek tedavi planı her vakada farklıdır. En iyi sonuçlar kombinasyon tedavileri ile sağlanır

Akne skar tedavisinde

– Lazer tedavileri
– Kimyasal peelingler, Mikrodermabrazyon
– Dolgular
– Kolajen üretimini artırıcı tedaviler (PRP, kök hücre – fibroblast kültürü-, mezoterapi)
– Mikroiğneleme
-Fraksiyonel mikroiğneli radyofrekans vb. tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Kliniğimizde akne skar tedavisinde yoğunluklu olarak Fraksiyonel mikroiğneli radyofrekans ( Scarlet s) cihazı kullanmaktayız, kişinin ihtiyacına göre mezoterapi, prp ve dğer tedaviler ile kombine etmekteyiz. Bu tedavi cildin tüm katmanlarını etkilediğinden epidermis ve dermisteki problemleri aynı anda tedavi edebilme imkanı sunar. Özel tasarlanmış mikro iğneler ciltte mikrohasar oluştururken cilt altını da radyofrekans dalgalarıyla uyarır . Hem ciltte hemde cilt altında doğal bir iyileşme süreci başlatılır. Buna bağlı olarak cildin üst tabakasında hücre gelişim faktörleri harekete geçerler; ciltteki ton farklılıkları, akne izleri, yara izleri, lekeler, ince kırışıklıkların tedavisi mümkün olur.

Whatsapp
Whatsapp
Whatsapp hattımıza bağlanıp uzmanımızdan hemen bilgi alabilirsiniz.